18 червня 2020 року у районному будинку культури смт. Дворічна Харківської області пройшов круглий стіл «Що ми можемо зробити разом для покращення безпеки громади Дворічанського району?». Захід пройшов у межах реалізації проекту «Діалог населення з поліцією – безпечна громада Дворічанщини», який реалізує громадська організація «Фонд сільських громад Дворічанщини» (ФСГД) за фінансової підтримки Програм «Права людини і правосуддя» та «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

Людмила Ковтун, голова ФСГД, представила учасників круглого столу: голова Дворічанської райдержадміністрації Юрій Струков, голова Дворічанської райради Галина Турбаба; т.в.о. начальника Куп'янського відділу поліції ГУНП України в Харківській області, підполковник поліції Олександр Кривошей,  начальник Дворічанського відділення поліції Роман Сімонян; інші працівники поліції, всі сільські та селищний голова, працівники ФСГД, активні громадяни району. Вона подякувала присутнім за підтримку процесу розвитку взаємодії громади, влади та поліції для покращення безпеки у Дворічанському районі.

З вітальним словом виступив голова Дворічанської районної державної адміністрації Струков Юрій Миколайович. Він наголосив, що взаємодія поліції, місцевої влади і громади – це запорука підвищення рівня довіри в громаді району, запобігання злочинності, ризикам безпеки. Також він відмітив, що нажаль люди по питаннях домашнього насильства, дрібних злочинів та іншим проблемам не завжди звертаються до поліції, а це мало б покращити питання комунікації і довіри на місцевому рівні.

Турбаба Галина Григорівна, голова Дворічанської райради, подякувала ФСГД за багаторічну правозахисну діяльність в районі, спрямовану на підвищення якості життя громадян, за сприяння розбудові діалогу поліції, влади і мешканців Дворічанщини. Вона нагадала, що у січні під час установчої інформаційної зустрічі її учасники домовилися, що будуть підтримувати даний проект, бо це один з інструментів допомоги громадянам і покращення «самопочуття» мешканців району: зменшення випадків фізичного насилля, підвищення рівня правозахисту людей, вирішення сусідських спорів, запобігання зростанню злочинності тощо.

Сімонян Роман Арсенович, начальник Дворічанського відділення поліції, коротко повідомив, як в районі будуть реалізовуватися аспекти Закону України «Про Національну поліцію України» щодо взаємодії працівників поліції і громадян району. Він відмітив, що ключове значення для поліцейських офіцерів громад має думка і позиція мешканців щодо питань підтримання безпеки в селах району, що поліція і сільські ради мають співпрацювати в усіх напрямках підтримання правопорядку і, що хотілося б більшої активності з боку мешканців, щоб люди виходили за рамки анонімності і повідомляли поліції про різні місцеві проблеми, починаючи від появи звалищ сміття, розпивання алкоголю в громадських місцях, водіння у нетверезому стані.

З презентацією результатів реалізації районної Програми надання безоплатної правової допомоги мешканцям Дворічанського району виступив Віталій Бабика, керівник Офісу Мережі правового розвитку ГО ФСГД. Він також розповів про таку альтернативну модель підтримки безпеки в громадах як «шерифи». Шерифи – це узагальнений образ представників громади, які є цивільними людьми, але при цьому наділені повноваженнями для організації безпечного середовища, профілактики протидії правопорушень, підтримуються громадою та підзвітні ній. Координатором проєкту «Шерифи для нових громад» у Харківській області є правозахисник Юрій Чумак, який передав для учасників заходу інформаційні матеріали.

Каць Роман Валерійович, координатор проекту, виступив з презентацією результатів опитування мешканців Дворічанського району щодо їхніх проблем та потреб у сфері безпеки. Він також розповів про польський досвід взаємодії поліції і місцевих мешканців на прикладі муніципальної поліції – Straż Miejska. Крім того, він презентував подальші кроки в межах реалізації проекту «Діалог населення з поліцією – безпечна громада Дворічанщини» і закликав присутніх залучатися до діяльності діалогової групи за участю представників поліції, влади і громади району, до реалізації безпекових ініціатив.

Юр’єв Сергій Володимирович, Кам’янський сільський голова, наголосив, що громадянам, які дають незадовільну оцінку діяльності поліції і місцевій владі треба задавати питання, як вони готові проявляти активність, вирішувати місцеві проблеми, бути активними у питаннях дотримання правопорядку і безпеки, що вони готові зробити для налагодження діалогу.

Сільські голови наголосили, що поліцейських позбавлено частини повноважень у вирішенні проблем безпеки, але попри це співпраця з поліцією значно покращилася. Залишається необхідність активізувати і залучати мешканців району до спільної діяльності, проводити роз’яснювальну роботу серед людей для підвищення їхньої свідомості і готовності співпрацювати з владою і поліцією.

Магомедов Фархад Ашуралійович, Дворічанський селищний голова та Тритяк Микола Іванович, Тавільжанський сілський голова, розповіли про успішний досвід співпраці з працівниками поліції та небайдужими громадянами у вирішення низки питань правового і безпекового характеру.

Горожанкін Сергій Сергійович, начальник сектору моніторингу Куп'янського відділу поліції ГУНП в Харківській області наголосив, що керівництво поліції прикладає всіх зусиль, щоб поліцейські завжди були поряд з громадами, коли вони потрібні мешканцям, щоб допомога приходила саме тоді, коли на неї чекають, щоб було більше безпосереднього спілкування поліцейського з людьми. Взаємодія поліції, влади і мешканців необхідна громадам і кожній людині, яка мешкає у невеликих населених пунктах району.

У фіналі круглого столу учасники одноголосно проголосували за резолюцію щодо розбудови діалогу поліції, влади і громади Дворічанського району.

На виконання резолюції круглого столу «Що ми можемо зробити разом для покращення безпеки громади Дворічанського району?» у селищі Дворічна Харківської області проведено навчальний тренінг «Інструменти розбудови діалогу».

Учасниками тренінгу стали представники поліції, влади, активні громадяни, які увійшли до складу міжсекторної діалогової групи, та параюристи Дворічанського офісу Мережі правового розвитку. Вони взяли участь у виконанні завдань, у вправах; виступали з презентаціями, отримали відповіді на питання, що таке діалог, культура та принципи діалогу в контексті теми реалізації проекту: побудова взаємодії представників поліції, влади та мешканців Дворічанського району задля безпеки. Підготовлені на тренінгу учасники діалогової групи розроблять план тематичних зустрічей поліцейських з представниками громад району. Майданчиками для цих заходів стануть заклади освіти та культури райцентру та сіл району. На тематичні зустрічі будуть запрошуватися представники ОМС, виконавчої влади, а також, в залежності від теми зустрічі – галузеві фахівці.

Учасники заходів були забезпечені роздатковими матеріалами, захисними масками та дезінфекційними засобами; простір зустрічей організовано з дотриманням соціальної дистанції та інших вимог безпеки.

Роман Каць, керівник проекту, тел. 096-096-49-80, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Точка зору автора даної публікації може не співпадати з точкою зору ГО «Фонд сільських громад Дворічанщини» та Міжнародного фонду «Відродження» і не відображати їхніх позиції з даного питання.

***

Мета проекту «Діалог населення з поліцією – безпечна громада Дворічанщини»: підвищити спроможність громад Дворічанського району Харківської області у вирішенні питань безпеки та доступу мешканців до правосуддя шляхом розбудови взаємної довіри, зниження напруги, налагодження комунікації за допомогою діалогу поліції, влади і громади. Слідкувати за перебігом проекту можна у Facebook: https://www.facebook.com/dvorichna

Мета діяльності ГО «Фонд сільських громад Дворічанщини»: покращення життя громади району через розвиток гармонійного середовища. Детальніше: www.dvorich.info

Нагадаємо, що з 2012 року в Дворічанському районі діє система надання безоплатної правової допомоги населенню. Дворічанський Офіс мережі правового розвитку на базі ГО «Фонд сільських громад Дворічанщини» діє за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та місцевої влади.

Мета Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження»: запобігати порушенням прав людини, сприяти впровадженню в Україні ефективного антидискримінаційного законодавства та практики, сприяти доступу малозабезпечених і вразливих груп до правосуддя та правової допомоги. Мета Програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження»: сприяти формуванню економічно ефективної та недискримінаційної системи охорони здоров’я, прозорому й раціональному використанню бюджетних коштів, забезпеченню рівного доступу громадян, у тому числі представників уразливих груп, до життєво необхідних лікарських засобів і відповідного лікування. Детальніше: www.irf.ua