Покращуємо знання у сфері представлення інтересів та захисту прав населення; залучення фінансування з місцевих джерел; анімації громадської діяльності.

Як анімувати (оживити) громадську діяльність, які найактуальніші проблеми територіальних громад , що можуть робити Будинки культури для задоволення потреб місцевої громади, як привернути до себе людей, яким повинен бути аніматор..? На ці та багато інших питань отримала відповідь голова громадської організації «Фонд сільських громад Дворічанщини» Людмила Ковтун на тренінгу «Анімація громадської діяльності»  у рамках Проекту Інституту соціокультурного менеджменту «Підтримка процесу розвитку осередків громадської активності на базі закладів культури» при підтримці Антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду «Відродження». Тренінг проводився двома частинами: серпень - м.Ірпінь Київської області, вересень  - с. Пісщане АР Крим.

14-15 вересня 2011 року у м. Рівне відбувся тренінг за підтримки фундації імені князів-благодійників Острозьких в рамках проекту Інституту соціокультурного менеджменту «Підтримка процесу розвитку осередків громадської активності на базі закладів культури» за підтримки Антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду «Відродження» в рамках конкурсу «Трансформація закладів культури в осередки громадської активності та залучення коштів до благодійництва».

Тема тренінгу: залучення фінансування з місцевих джерел ( локальний фандрейзинг).

На тренінгу були присутні 19 учасників із Івано-Франківської, Хмельницької, Полтавської, Дніпропетровської, Одеської, Харківської, Вінницької, Чернігівської, Волинської областей, м. Рівне та м. Київ.

В тренінгу взяла участь Бабенко Любов  керівник Клубу активності громади Дворічанського районного Будинку культури. Посилила свої знання у питаннях зміцнення фінансової спроможності громадської організації.

15 – 16 вересня 2011 року у м. Дніпропетровську відбувся тренінг «Кампанія адвокасі: план дій» у рамках проекту Інституту розвитку глобального суспільства «Впроваджуємо зміни громадою».

До участі були запрошені представники регіональних закладів культури, активісти громади та громадських організацій, ініціативних груп, керівники та депутати місцевих рад .

Тренінг спрямований на підвищення компетенції та покращення знань у сфері представлення інтересів та захисту прав населення (адвокасі), на пошук нових, інноваційних форм співпраці будинків культури з громадою та вирішення її актуальних проблем.

Мета тренінгу: надати знання і розвинути навички учасників щодо ефективних практик та підходів до розробки та впровадження кампаній адвокасі задля підвищення спроможності організацій громадянського суспільства у сфері трансформування закладів культури в місцеві осередки громадської активності на користь громади. В тренінгу взяла участь Тінькова Ольга член громадської організації «Фонд сільських громад Дворічанщини».

14 ГРОМАД УКРАЇНИ ОТРИМАЛИ ШАНС...

16-18 серпня 2011 року відбувся тренінг «Анімація громадської діяльності». Поняття анімації розглядалося не в звичному для всіх розумінні. Аніматор у громаді – людина, яка живе на території громади, має бажання, знання,особистий практичний досвід у питаннях розвитку громади. Основне призначення цієї людини - створювати для членів громади сприятливі умови в просуванні їх ініціатив. Саме мистецтву бути аніматором навчали на тренінгу, проведеному Інститутом соціокультурного менеджменту в рамках проекту «Підтримка процесу розвитку осередків громадської активності на базі закладів культури» за підтримки Антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду "Відродження".

У тренінгу взяло участь 23 представника із 14 областей України (АР Крим, Вінницька, Дніпропетровська, Донецька, Івано-Франківська, Кіровоградська, Київська, Львівська, Миколаївська, Сумська, Харківська, Херсонська, Черкаська, Чернігівська). На участь у тренінгу було подано 146 анкет, що показує важливість цієї теми у громадському секторі. Громаду Дворічанського району представляла голова правління "Фонду сільських громад Дворічанщини" - Людмила Ковтун.

Учасники мали нагоду поділитися враженнями та очікуваннями від громад власних населених пунктів, поділилися історіями успіху власних організацій. Такі ідеї для активізації громади як «банк часу», репетиційні студії для молоді, дитячі майданчики власними руками батьків із підручних матеріалів, соціальні газети, відродження козацьких традицій, «Свято сала» тощо викликали бажання в інших учасників одразу впровадити їх в життя і у власних громадах.

Джерело: http://www.lac.org.ua/14-hromad-ukrajiny-otrymaly-shans…/

ПЕРСПЕКТИВИ МЕЧНИКІВСЬКОГО СІЛЬСЬКОГО КЛУБУ

9 серпня 2011 року в «Ресурсному центрі активності громади» на базі Дворічанського Будинку культури відбулася зустріч представників Громадської організації «Фонд сільських громад Дврічанщини» з головою Дворічанської райдержадміністрації С.М.Радьковим, директором Харківського інституту імунології та мікробіології ім. І.І.Мечникова Ю.Л.Волянським, представниками  Міжнародного благодійного фонду охорони здоров’я ім. І.І.Мечникова  та Харківського національного аграрного університету ім.В.В.Докучаєва.

В рамках зустрічі були обговорені спільні заходи по збереженню історичної спадщини І.І.Мечникова. Увага була зосереджена і на питанні відновлення повноцінного функціонування Мечниківського сільського клубу. Волянський Ю.Л. зазначив, що Харківський інститут імунології та мікробіології ім. І.І.Мечникова та Міжнародний благодійний фонд охорони здоров’я ім. І.І.Мечникова зацікавлені у реконструкції приміщення сільського клубу з метою створення конференц-залу, де будуть проходити симпозіуми для вчених. Присутні означили перспективи співпраці у цьому напрямку.

РОБОЧА ЗУСТРІЧ ВЛАДИ ТА ГРОМАДИ У РЕСУРСНОМУ ЦЕНТРІ АКТИВНОСТІ ГРОМАДИ

4 серпня 2011 року у Ресурсному Центрі активності громади (вул. 35-ї Гвардійської дивізії, 12, Дворічанський районному Будинку культури, кімната Клубу активності громади) місцева влада, спільно з активом громади села Мечникове обговорили план першочергових заходів по відродженню історичної спадщини села Мечникове та налагодженню повноцінного функціонування закладів культури села.

У зустрічі взяли участь: заступник голови Дворічанської районної державної адміністрації – Олександр Георгійович Шахов, голова районної ради – Галина Григорівна Турбаба, голова Токарівської сільської ради – Ольга Петрівна Синянська, актив громади села Мечникове: Олена Борисівна Мєшкова, Алла Михайлівна Капустіна, Олена та Ігор Калініни, начальник відділу культури та туризму Дворічанської районної державної адміністрації – Сергій Миколайович Щоличев, керівник Клубу активності громади Дворічанського районного Будинку культури – Любов Бабенко.

Присутні обговорили можливість передачі Мечниківського сільського Клубу в оперативне управління  громадській організації «Фонд сільських громад Дворічанщини». Спільно було проаналізовано переваги такого варіанту вирішення занепаду закладу культури села. Сільська голова Токарівської сільської ради Ольга Петрівна Синянська зазначила: «На сьогодні, можливості утримання Клубу за рахунок бюджетних коштів є дуже обмеженими, а перспективи його повноцінного функціонування, за таких умов, дуже віддаленими, тому будь-які варіанти альтернативного утримання та фінансування я підтримую».

Голова районної ради Галина Григорівна Турбаба запропонувала відслідкувати та ознайомитися з подібними практиками в Україні. Було досягнуто згоди повернутися до цього питання після детального вивчення вже існуючих практик. Наразі, питання оптимізації Мечниківського Клубу є закритим.

Під час зустрічі активом громади села Мечникове був презентований план першочергових ремонтних заходів льоху Мечникова та облаштування навколишньої території. Втілювати заплановані заходи буде громада села Мечникове у вересні під час сільської Толоки. Кошти на Толоку будуть залучені громадською організацією «Фондом сільських громад Дворічанщини» від благодійного концерту, який заплановано на 14 серпня 2011 року.

В кінці зустрічі представники «Фонду сільських громад Дворічанщини» звернулися до присутніх за підтримкою в розповсюдженні інформації про благодійний концерт.

Це вже друга спільна робоча зустріч влади та  громади села Мечникове. Так, 8 липня 2011 року були означені шляхи покращення функціонування закладів культури села Мечникове, відродження історичної спадщини села Мечникове (зокрема льоху Нобелівського лауреата) та розвитку сільського зеленого туризму в районі. Нагальним  стало питання оптимізації Мечниківського сільського Клубу.

ЯК ЛЬОХ МЕЧНИКОВА НА СВІТ «ВИТЯГАЛИ»

Більше 160 років тому Дворічанщина подарувала світові майбутнього Нобелівського лауреата. У надзвичайно мальовничому краї народився Ілля Мечников. Усе своє дитинство майбутній науковець світового рівня провів у селі Панасівка (зараз Мечникове Дворічанського району Харківської області).

 

І до сьогодні старожили громади Мечникове переповідають історії про велику родину Мечникових, що мешкала у цих землях. Найпопулярнішими є згадки про велику любов Іллі Мечникова до природи. Поширеною легендою є те, що одного разу п'ятирічний Ілля з серйозним виглядом ходив по галявині і читав лекцію малюкам, які сиділи навколо, про будову… жабенят. Дітям не дуже хотілося слухати уроки юного «професора», але той завбачливо, щоб вони не розбігалися, платив своїм «учням» по дві копійки за лекцію.

Окрім оповідей про заможну родину у селі збереглися і залишки садиби Мечникових. Ще років з п'ятнадцять тому у Мечниківському будинку для челяді була школа з урочистою табличкою «У цій будівлі народився Ілля Ілліч Мечников», а великий панський льох до останніх років слугував за призначенням багатьом місцевим родинам.

Як так сталося, що у 2011 році на місці школи руїни, а льох вкрила пишна місцева рослинність? Певно, на це питання вже не зможе відповісти а ні громада, а ні місцева влада. Та й чи варто шукати відповідь?

Сьогодні тільки конкретні справи зможуть зберегти унікальну історичну спадщину села Мечникове.

28 липня 2011 року актив громади села Мечникове спільно з лідерами громадської організації «Фонд сільських громад Дворічанщини» буквально «витягли» льох Мечникових на світло. Це був перший крок на шляху відродження історичної спадщини села. Попереду велика сільська Толока під час якої планується облаштувати територію навколо льоху та цілющої місцевої криниці, що поблизу.

Ця ініціатива Фонду сільських громад Дворічанщини знайшла підтримку і у громади села Мечникове і у місцевої влади. Ресурси на Толоку будуть зібрані під час благодійного концерту ансамблю народної музики «Ярмарок», що відбудеться у райцентрі 14 серпня 2011 року. Також в цей день, за підтримки місцевої влади буде організовано районний сільськогосподарський ярмарок.

Час збирати каміння…Сьогодні це розуміє і громада, і влада, і місцеві підприємці, на адресу яких «Фондом сільських громад Дворічанщини» надіслані листи-прохання про допомогу у справі відродження місцевої історичної спадщини Дворічанського району.

На початку завжди важко.

Скарб знайдено!

Мешканці села пригощають юних робітників парним молоком.

Фізична втома не завадила планувати наступні кроки.

 

ГРОМАДА СЕЛА МЕЧНИКОВЕ БУДЕ ВІДРОДЖУВАТИ МЕЧНИКІВСЬКІ МІСЦЯ ТА РОЗВИВАТИ СІЛЬСЬКИЙ ЗЕЛЕНИЙ ТУРИЗМ

5 липня 2011 року о 16 годині у селі Мечникове відбулася інформаційна бесіда з мешканцями села, зацікавленими у розвитку зеленого туризму.

Зранку представники «Фонду сільських громад Дворічанщини» обійшли всі сільські двори, говорили з відкритими до діалогу селянами, інформували про свою діяльність, запрошували до співпраці у справі збереження історичної спадщини села та розвитку сільського зеленого туризму. Багато людей виглядали розчарованими та зневіреними, ще більше представників громади були не готовими до конструктивного діалогу.

 

В означений час до колишньої столової, а нині приміщення вже діючого осередку зеленого туризму, завітали 10 активних представників громади. Учасники зустрічі одразу відзначили той факт, що вперше за кілька останніх років знайшли можливість зібратися разом для того, щоб обговорити перспективи розвитку села. Активісти громади села Мечникове зійшлися на тому, що в їхніх умовах життя (безробіття, територіальна віддаленість від райцентру, природні та історичні особливості села) сільський зелений туризм є реальною можливістю самозайнятості. Поряд з цим була висловлена чітка позиція страху початку діяльності у цій сфері та невіра в успіх.

Організатори зустрічі запропонували громаді села Мечникове підтримку. Зацікавлені, але невпевнені у власних можливостях господарі Мечниківських садиб матимуть нагоду перейняти успішний досвід зайнятості у зеленому туризмі представників громади села Костилівка Рахівського району Закарпатської області у серпні 2011 року. Після повернення з Закарпаття для громади села Мечникове буде оголошений конкурс міні-проектів по облаштуванню садиб для сільського зеленого туризму. 4 перспективні ініціативи будуть матеріально підтримані «Фондом сільських громад Дворічанщини» в рамках проекту «Розвиток сільського зеленого туризму у селі Мечникове Дворічанського району Харківської області», що утілюється за фінансової підтримки Фонду Генрі Ноуена,  розпорядником якого в Украіїні є Інститут Лідерства та Управління УКУ.

Також, під час зустрічі були сплановані першочергові заходи по відродженню садиби Мечникових, історичної спадщини села Мечникове. Було вирішено до вересня 2011 року відродити унікальний льох Мечникова. «Фонд сільських громад Дворічанщини» спільно з місцевою владою 14 серпня 2011 року організують районний сільськогосподарський Ярмарок та благодійний концерт народного колективу «Ярмарок» (м. Хрків). Залучені кошти будуть спрямовані на першочергові ремонтні роботи льоху Мечникова. Ця діяльність буде проведена в рамках проекту  «Ресурсний Центр активності громади на базі Дворічанського районного Будинку культури», що утілюється за фінансової підтримки Антикризової гуманітарної програми Міжнародного Фонду «Відродження».

Активісти громади Мечникове зобов’язалися організувати Толоку у селі, особисто взяти участь у ній участь та мотивувати до роботи сусідів. Вже цієї осені селяни планують використати унікальний льох цільово: насолити за місцевою рецептурою екологічно чистих Мечниківських овочів та фруктів!

Навички аніматорства,  поширені у "Фонді сільських громад Дворічанщини" після участі в інтенсив-семінарі «Інструментарій Аніматора або Що має знати той, хто збирається працювати в Коммьюніті?» що був проведений Чернігівським Центром гуманістичних технологій АХАЛАР в рамках реалізації проекту «Територія розвитку: мобілізація громад України» за фінансової підтримки Фонду Ч.С. Мота стали у нагоді!

 

НА ДВОРІЧАНЩИНІ ОБГОВОРИЛИ ПИТАННЯ РОЗВИТКУ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ТА ЗЕЛЕНОГО ТУРИЗМУ

8 липня 2011 у Дворічанському районному Будинку культури відбулася робоча зустріч представників місцевої влади та лідерів громади села Мечникове. Захід відбувся в рамках проекту «Ресурсний Центр активності громади на базі Дворічанського районного Будинку культури Харківської області», що реалізується громадською організацією «Фонд сільських громад Дворічанщини» за фінансової підтримки Антикризової гуманітарної програми Міжнародного Фонду «Відродження».

У робочій зустрічі взяли участь: голова Дворічанської районної державної адміністрації Сергій Радьков, голова районної ради Галина Турбаба, голова Токарівської сільської ради Ольга Синянська, лідери громади села Мечникове Олена Мєшкова, Алла Капустіна, начальник відділу культури та туризму Дворічанської райдержадміністрації Сергій Щоличев, керівник Клубу активності громади Дворічанського районного Будинку культури Любов Бабенко.

Учасники зібрання окреслили ключові проблеми функціонування закладів культури села Мечникове та розвиток зеленого туризму в районі: оптимізація закладів культури, обмежене бюджетне фінансування, нескоординована діяльність стейкхолдерів.
Були визначені шляхи вирішення цих проблем: необхідність розвивати міжсекторне партнерство; передати на тимчасове утримання районному краєзнавчому музею зібрані громадою села Мечникове експонати музею родини Мечникових та місцевого побуту, які перебувають у Мечниківському клубі в неналежних умовах; об’єднати зусилля у розвитку сільського зеленого туризму у Дворічанському районі.

Сергій Радьков зазначив: «Питання функціонування Мечниківської сільської бібліотеки та Мечниківського клубу є відкритими для обговорення. Якщо ми побачимо перспективність у цій будівлі, якщо громада спільно з нами працюватиме над її збереженням та повноцінним використанням, рішення про оптимізацію цього закладу культури буде переглянуте».

Сергій Щоличев, начальник відділу культури та туризму акцентував увагу на тому, що міжсекторне партнерство у розвитку сільського зеленого туризму є визначальним.

Присутніми було досягнуто згоди у тому, що подібні зустрічі є ефективними у співпраці влади та громади з вирішення питань місцевого розвитку.

 

ПРЕДСТАВНИКИ   «ФОНДУ СІЛЬСЬКИХ ГРОМАД ДВОРІЧАНЩИНИ» ВЗЯЛИ УЧАСТЬ У НАВЧАЛЬНІЙ ПРОГРАМІ З АДВОКАСІ

З 30 травня по 04 червня 2011року представники «Фонду сільських громад Дворічанщини» Людмила Ковтун та Валентина Демченко взяли участь у навчальній програмі з адвокасі. Навчання було організоване громадською організацією «Жіночий інформаційно-координаційний центр» в рамках проекту «Підвищення спроможності організацій громадянського суспільства у сфері представлення інтересів, захисту прав та впливу на розробку і реалізацію державної політики в Україні», що утілюється за фінансової підтримки Європейського Cоюзу.

 

Загальною метою проекту є посилення ролі громадянського суспільства у просуванні людських прав і демократичних реформ та у консолідації політичної участі і представництва. Детальніше про проект

Навчальна програма проходила у Дніпропетровській області (Орлівщина, база Сонячна) і складалася з трьох частин: тренінг з підвищення організаційної спроможності організацій громадянського суспільства; тренінг з підвищення ефективності взаємодії організацій громадянського суспільства з оточенням; тренінг з підвищення спроможності організацій громадянського суспільства представляти інтереси і захищати права своїх цільових груп.

Спілкування з представниками громадський організацій Донецька, Полтави, Луганської області та Сумської областей було змістовним та надихаючим. Інтерактивний підхід до навчання стимулював бажання по-новому дивитися на проблеми, які раніше здавалися майже «непідйомними».

Навчання було дуже корисним та перспективним, адже у подальшому, за результатами навчання, «Фонд сільських громад Дворічанщини» може отримати фінансову підтримку для реалізації власної ініціативи, спрямованої на збереження історичної спадщини Дворічанського району – садиби Мечникових.

 

ІНСТРУМЕНТАРІЙ АНІМАТОРА АБО ЩО МАЄ ЗНАТИ ТОЙ, ХТО ЗБИРАЄТЬСЯ ПРАЦЮВАТИ У ГРОМАДІ?

На початку травня 2011 року 20 соціально-активних та ініціативних аніматорів з різних міст України зібрав разом Чернігівський Центр гуманістичних технологій АХАЛАР в рамках реалізації проекту «Територія розвитку: мобілізація громад України» за фінансової підтримки Фонду Ч.С. Мота.

Громадську організацію «Фонд сільських громад Дворічанщини» на території розвитку представляла Ірина Каць. Інтерактивний навчальний майданчик був розгорнутий харизматичними тренерами АХАЛАРУ на базі відпочинку «Алімова Балка» у Бахчисарайському районі АР Крим. Семінар-інтенсив називався «Інструментарій Аніматора або Що має знати той, хто збирається працювати в Коммьюніті?» та тривав протягом п’яти днів. Учасники семінару оволоділи інструментами, необхідними для ефективної роботи в місцевій громаді.

Особливу увагу організатори звернули на саморозвиток аніматорів, адже робота з людьми потребує в першу чергу серйозної роботи над собою. Роль аніматора у суспільстві – розворушити пасивну громаду та допомогти їй об’єднати свої зусилля заради вирішення актуальних проблем місцевого рівня, а для цього потрібна віра аніматора у важливість своєї місії, його енергія та особисте здоров’я.

Окрім отриманих знань та навичок, кожний мав можливість поділитися власним досвідом роботи та взяти до уваги позитивний досвід колег з інших міст. Атмосфера території розвитку була неймовірною! Це був справді корисно та приємно проведений час. У перспективі - втілення 20 соціальних проектів

 

МАЙСТЕР-КЛАС НАРОДНОЇ МАЙСТРИНІ НАТАЛКИ СВИРИДЮК

17 квітня 2011 року о 10.00 годині у кімнаті Клубу активності громади Дворічанського районного Будинку культури відбувся майстер-клас народної майстрині Наталки Свиридюк.

Наталка вправно навчила всіх охочих дворічан виготовляти вузликову ляльку-мотанку та розказала всі старовинні українські таємниці про неї, про її історію та символічність, обряди та звичаї: «Ляльки виготовляються з клаптиків матерії та прядива – ниток. Спочатку робиться кулька, кладеться у полотнинку, зав`язується ниткою. Так формується голівка, прикрашається очіпком, хусточкою як у молодиці, стрічкою як у дівчини, ще й коси можна запрясти. А далі виходить сорочечка, рукава, керсет та прив`язавши на поясі спідницю, запаску чи плахту, маємо ляльку».

Учасників заходу привітали Сергій Радьков – голова Дворічанської районної державної адміністрації та Сергій Щоличев – начальник відділу культури та туризму.

На майстер-класі кожний виготовив свою ляльку та забрав її з собою. Цікаво, що у всіх ляльки вийшли різними: зі своїм характером та статурою, барвисті або засмучені, з дитятком чи лялька-господарка.

Всі отримали методичні матеріали по виготовленню ляльок та скуштували запашний чай з екологічно чистих, цілющих Дворічанських трав! Сподіваємося, народна традиція виготовлення ляльок-мотанок пошириться на Дворічанщині!

 

СЕМІНАР «ОРГАНІЧНЕ ЗЕМЛЕРОБСТВО - ЗАПОРУКА ОТРИМАННЯ ВИСОКИХ ВРОЖАЇВ»

22 березня 2011 року о 10.00 годині в приміщенні адмінбудинку смт. Дворічна відбувся семінар «Органічне землеробство – запорука отримання високих врожаїв». Семінар був організований «Фондом сільських громад Дворічанщини» та проведений редакцією журналу «Агросвіт України» за підтримки «Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб», Міжнародного екологічного фонду «Аква Вітта», Асоціації фермерів та приватних землевласників України, редакції газети "Фермер України".

Під час семінару присутні (фермери, орендарі водойм, пасічники, приватні землевласники Дворічанського району) дізналися про розвиток органічного землеробства в умовах потепління на Планеті, яке викликало зміну клімату в Україні.

Експертом на семінарі виступив Володимир Тарасюк, головний редактор журналу "Агросвіт України". Він зазначив: «Настав час забути традиційні технології з використанням оранки, застосуванням пестицидів, інсектицидів та інших отрутохімікатів. У нових кліматичних умовах тільки органічне землеробство може забезпечити стабільні і значно кращі врожаї, ніж при застосуванні традиційних агротехнологій. За допомогою нової швидкіснообробної техніки, вологозберігаючих технологій та органічних препаратів можна не тільки подолати спеку, а і отримати високі врожаї органічної продукції. Сучасні органічні препарати настільки універсальні, що їх можна застосовувати як в рослинництві, так і в тваринництві, птахівництві та рибництві. Навіть для бджіл від них велика користь. А найголовніше те, що ці препарати дають можливість вирощувати органічну продукцію, а це людське здоров’я!»

Тема екологічно безпечного землеробства і рибництва викликала значний інтерес у мешканців Дворічанщини ще й з огляду на те, що Дворічанський район має унікальну природну спадщину, яку необхідно зберегти для нащадків.