7 жовтня 2011 року відбулася велика сільська Толока по відродженню історичної спадщини – льоху Нобелівського лауреата, всесвітньовідомого вченого І.І. Мечникова!

У Толоці взяли участь представники Дворічанської райдержадміністрації, Токарівської сільської ради, Інституту мікробіології та імунології ім. І.І. Мечникова АНУ, Міжнародного благодійного фонду охорони здоров’я ім. І.І. Мечникова, волонтери Дворічанського РЦСМ, представники ГО «Фонд сільських громад Дворічанщини», представники громади с. Мечникове, представники відділу культури та туризму РДА (Начальник – Щоличев С.М.), працівники ПП «Оганесян»,  ТОВ «Дворічанський елеватор» (Директор - Прилуцький Віктор Сергійович) та відпочиваючі в осередках сільського зеленого туризму с. Мечникове.

 

Заступник голови РДА Олександр Георгієвич Шахов  взяв на себе відповідальність керувати роботами по встановленню дверей у льох, очищенню східців від сміття, а потім під його керівництвом косили і вирубували непотрібну рослинність.

Від самого ранку і до закінчення робіт працювали представники громади села Мечникове: Марія Артемівна Рогатнєва, Марія Юріївна Яцканич, подружжя Олена Іванівна та Анатолій Іванович Сердюки, Олександра Олександрівна Прокопенко та Зозуля Володимир Федорович. Незважаючи на поважний  вік, ці представники громади показали приклад високого патріотизму та поваги до історії свого села.

Самовіддано працювали на Толоці Раїса Колєснік та Ольга Федяй,  бо мали глибоке переконання, що саме відродження історичної спадщини в селі допоможе залучати туристів. З досвідом по організації сільського зеленого туризму вони ознайомились, перебуваючи на Закарпатті з групою дворічан.

В період проведення Толоки в с. Мечникове в «Родинній хаті» і в «Мазанці під очеретом» відпочивали Анна Лєзова з сином Михайлом з Вінниці та Любов Лапіна з Харкова. Вони теж активно долучилися до робіт по відродженню льоху. Любов Лапіна – людина творча (музикант, художник), для неї Толока високодуховна подія.

Щороку, восени, коли летять у вирій птахи, Любов приїздить до с. Мечникове. «Сьогодні, 7 жовтня, я спостерігала світанок: неймовірна краса і саме в цей день птахи відлітали у вирій. А по весні вони повернуться знову. Маленькі пташки повернуться на Батьківщину. Чому ж ми, люди, не завжди цінуємо свою історію, не зберігаємо її?...». Ось на такі думки надихнув художницю з Харкова  Мечниківський світанок і відліт птахів. Ними вона поділилася з учасниками Толоки.

Любов Філіпова і Тетяна Обрєзкова – працівники центральної районної бібліотеки; Любов Бабенко – керівник Клубу активності громади районного будинку культури, член ГО «ФСГД»; Варвара Демченко – заступник голови ГО «ФСГД» побілили приміщення льоху. Їм працювалось дуже легко, бо під час роботи жінки співали українські пісні. Потім Л. Філіпова сказала: «Фізично дуже втомилася, але душа співає. Отримала велике задоволення від роботи – торкнулася високого і прекрасного»!

Настя Рудакова та Настя Солонина (волонтерки з Дворічанського ліцею), Вікторія Пашко і Алла Гудь (працівники Дворічанського районного краєзнавчого музею) привели в належний стан експонати музею побуту села та історії родини Мечникових, що розташовані в сільському клубі. Дівчата капітально прибрали і приміщення музею.

Кучер Олексій (водій ПП «Оганесян»), Демченко Сергій (столяр ПП «Оганесян»), працювали цілий день: прибирали сміття, чаклували з дверима в льох, які вставити, до речі, було дуже важко.

Свій вклад в Толоку внесли активісти села, члени ГО «ФСГД» Олена Борисівна Мешкова та Алла Михайлівна Капустіна. Вони є засновниками сільського зеленого туризму в с. Мечникове і господинями діючих садиб «Родинна хата», «Хата майстрів», «Мазанка під очеретом». Жінки власними силами зібрали експонати та створили сільський музей.

Під час Толоки були зроблені всі роботи, що спланували активісти громади: розчищено вхід до льоху та територію садиби від сміття та вивезено його, побілено внутрішнє приміщення льоху вапном, встановлено та пофарбовано вхідні нижні двері, проведено капітальне прибирання музею, що розташований в сільському клубі.

Після роботи всіх чекала запашна каша, яку приготувала О.Б. Мєшкова. Олександра Прокопенко напекла смачних оладків з яблуками, О.Федяй пригостила присутніх синенькими, помідорами та огірками (рецепти відомі тільки їй!), О.І. Сердюк почастувала домашнім виноградним вином. Всі переконалися, що рецептура страв унікальна, їх можна пропонувати туристам.

По закінченню Толоки О.Г. Шахов сказав: «Сьогодні ми зробили маленький, але дуже важливий крок на шляху відродження історичної спадщини І.І.Мечникова»!

Під час Толоки люди об’єдналися, духовно виросли, накреслили спільні плани у продовженні розпочатої роботи.